2013 Results

Congratulations to all our participants! We have had a lovely start to the Festival with very fine playing.

Friday 12 April

Section 107:  Cello or D’Bass 10 yrs & Under

  • 1st: Jacob Niessl
  • Highly Commended: Bernice Chua, Joshua Lee

Section 106:  Violin or Viola 10 yrs & Under

  • 1st: Miriam Niessl
  • 2nd: Mila Haydon
  • 3rd: Kaipo Tkalcic
  • Highly Commended: Sam Jenkin, Sarah Zhu, Lina Lee

 Section 108:  Violin or Viola 12 yrs & Under

  •  1st: Daniella Lee
  • 2nd: David Hii
  • 3rd: David Yang
  • Highly Commended: Yi-Ming Zeng, Annabel Mulcahy, Ariana Barzinpour

Section 110:  Violin or Viola 14 yrs & Under

  • 1st: Jimmy Park
  • 2nd: Yi-Jing Zeng
  • Highly Commended: Anna Vladimirov, Donica Tran, Daniella Lee

Section 201:  AMEB Grade 1

  • 1st: Niamh Blake
  • 2nd: Naomi Fifield
  • Highly Commended: Jasmin Oren, Kiran Myutel-Mansur, Cassandra Linares

Section 202:  AMEB Grade 2

  • 1st: Alexandra Peters
  • 2nd: Laura Lovatt
  • Highly Commended: Anjali Brisbane

Section 200: AMEB preliminary

  • 1st: Katie Dakin
  • 2nd: Josef Chua
  • Highly Commended: Isabella Wah

Section 203:  AMEB Grade 3

  • 1st: Sarah Zhu
  • 2nd: Cedar-Rose Newman
  • 3rd: Daniel Feng
  • Highly Commended: Joshua Lee

Section 601: String Duo or Trio 12 yrs & Under

  • 1st: Grace Kemp & Sam Kemp
  • 2nd: Sam Jenkin, Isabella Gillespie & Hannah Walker Kent

Section 204: AMEB Grade 4

  • 1st: Lina Lee
  • 2nd: Kaipo Tkalcic

Saturday 13 April

Section 112: String Solo 16 yrs & Under

  • Equal 1st: Joy Liu & Emma Rayner
  • Highly Commended: Amy Kono, Julian Teh

Section 501: Stringed Instrument Recital 15 yrs & Under

  • 1st: Julian Teh
  • 2nd: Miriam Neissl
  • Highly Commended: Jimmy Park, Georgina Chan

Section 503: Stringed Instrument Recital OPEN

  • 1st: Mia Stanton
  • 2nd: Alys Rayner
  • 3rd: Emma Rayner
  • Highly Commended: Alexina Hawkins, Kyle Daniel
  • People’s Choice Award: Estelita Rae

ACT Accompanist’s Guild Prize: to the most proficient accompanist for the Open Recital Section

  • Anthony Smith

Section 113:  String Solo 18 yrs & Under

  • 1st: Alys Rayner
  • 2nd: Mia Stanton
  • Highly Commended: Reuben Oddy, Tobias Aan

Section 402: String Solo Australian Composition OPEN

  • 1st: Alys Rayner
  • 2nd: Reuben Oddy
  • Highly Commended: Anna Harrison

 Section 114:  String Solo OPEN

  • 1st: Emma Rayner
  • 2nd Joseph Eisinger
  • 3rd: Alys Rayner
  • Highly Commended: Reuben Oddy

 Section 208: AMEB Grade 8

  •  1st: Reuben Oddy
  • 2nd: Donica Tran
  • Highly Commended: Anika Piira, Yi An Lai, Olina Goodman-Viereck

Section 502: Recital 18 yrs & Under

  •  1st: Alys Rayner
  • 2nd: Tobias Aan
  • Highly Commended: Reuben Oddy, Emma Rayner

Section 404: Solo Bach OPEN 

  • 1st: Alexina Hawkins
  • 2nd: Mia Stanton & Alys Rayner
  • Highly Commended: Reuben Oddy

Section 207: AMEB Grade 7 

  •  1st: Mila Haydon
  • 2nd: Laura Nuttall
  • Highly Commended: Anna Vladimirov

Section 205: AMEB Grade 5

  • 1st: Joseph Cordero
  • 2nd: David Hii
  • 3rd: Jonathan Lee
  • Highly Commended: Bernice Chua, Sam Philipse

Section 206: AMEB Grade 6

  • 1st: Hiroki Hunter
  • 2nd: Sam Jenkin

Section 602: String Duo or Trio 18 yrs and Under

  • 1st: Alys & Emma Rayner
  • 2nd: Yi-Ming & Yi-Jing Zeng
  • Highly Commended: Laura Nuttall & Frances Lafferty

Section 604: String Quartet OPEN

  • 1st: Estelita Rae, Jane Cameron, Tobias Chisnall & Julia Janiszewski
  • 2nd: Alys Rayner, Toby Aan, Chloe Sinclair & Emma Rayner

 

Advertisements