2012 Results

Section 201 AMEB Grade 1
1st – Joshua Lee
2nd – Alexandra Peters
Highly Commended – Grace Kemp, Niamh Blake

Section 202 AMEB Grade 2
1st – Samuel Kemp
Highly Commended – Emma Khoo

Section 203 AMEB Grade 3
1st – Annabel Mulcahy
Highly Commended – Liam Martin, Grace Cremen

Section 204 AMEB Grade 4
1st – Joseph Cordero
Highly Commended – David Hii, Samantha Phillipse, Nicole Wang

Section 205 AMEB Grade 5
1st – Samuel Jenkin
Highly Commended – Holly Bates Williams, Mila Haydon

Section 206 AMEB Grade 6
1st – Dominic Hill
2nd – Ami Kono
3rd – Donica Tran
Highly Commended – Celia Martin, Margaret Kowalik, Ruth Kravis

Section 207 AMEB Grade 7
1st – Anika Piira
Highly Commended – Estella Kothe-Evans

Section 208 AMEB Grade 8
1st – Georgina Chan
Highly Commended – Sally Waterhouse, Cordelia Jerjen

Section 209 AMEB Diplomas
1st – Yi-Jing Zeng
Highly Commended – Katherine Moses

Section 106 Violin or Viola Solo 10 Years & Under
1st – Yi-Ming Zeng, Samuel Jenkin
2nd – Isabella Gillespie
Highly Commended – Kaipo Tkalcic, Hannah Walker Kent, Joseph Cordero

Section 107 Cello or Double Bass Solo 10 years & Under
1st – Bernice Chua
2nd – Natalia Selivanov

Section 108 Violin or Viola Solo 12 Years & Under
1st – David Yang
2nd – Donica Tran
Highly Commended – David Hii, Anna Vladimirov

Section 109 Cello or Double Bass Solo 12 Years & Under
1st – Liam McIntyre
2nd – Estella Kothe-Evans
Highly Commended – Jonathan Lee, Nicole Wang

Section 110 Violin or Viola Solo 14 Years & Under
1st – Jasper Li
2nd – Yi-Jing Zeng

Section 111 Cello or Double Bass Solo 14 Years & Under
1st – Dominic Hill
2nd – Benjamin Anderson
Highly Commended – Julian Teh

Section 112 String Solo 16 Years & Under
1st – Reuben Oddy
2nd – Yi-Jing Zeng

Section 113 String Solo 18 Years & Under
1st – Jessie Regan
2nd – Alys Rayner
Highly Commended – Liam Keneally

Section 114 String Solo OPEN
1st – Natalia Harvey
2nd – Alys Rayner
3rd – Sabrina Tiong
Highly Commended – Anna Harrison

Section 401 String Solo Australian Composition 16 Years & Under
1st – Mia Stanton

Section 402 String Solo Australian Composition OPEN
1st – Jessica Quarmby
2nd – Kyle Daniel
Highly Commended – Alys Rayner

Section 403 Handel Sonata OPEN
1st – Estelita Rae
2nd – Fia Walsh
Highly Commended – Sarah Ingram

Section 501 Stringed Instrument Recital 15 Years & Under
1st – Daniella Lee
2nd – Yi-Jing Zeng

Section 502 Stringed Instrument Recital 18 Years & Under
1st – Jessie Regan
2nd – Mia Stanton

Section 503 Stringed Instrument Recital OPEN
1st – Aleck Lee
2nd – Kyle Daniel
3rd – Jessie Regan
People’s Choice – Jessie Regan

Section 601 String Duo or Trio 12 Years & Under
1st – Lai Yi An & Donica Tran
2nd – Daniella Lee & Bernice Chua
Highly Commended – Bernice Chua & Jonathan Lee, The Aranda Trio: Celia Martin, Liam Martin & Max Williams

Section 602 String Duo or Trio 16 Years & Under
1st – Georgina Chan & Nicole Fung
2nd – Yi-Ming Zeng & Yi-Jing Zeng
Highly Commended – Frances Lafferty & Laura Nuttall

Section 603 String Duo or Trio 21 Years & Under
1st – William Tu & Joseph Eisinger
2nd – Liam Keneally & Alys Rayner

Advertisements